DHI Yöntemi ile Saç Ekimi


Temelleri Yunan doktor Konstantinos Giutis ve ekibinin çalışmalarıyla atılan DHI metodu, çalışmalarının tarihi 1970 yılına dayanmaktadır. 2001 yılında Plastik Cerrahlar Derneği konferansında ilk kez tanıtılan ve sunulan DHI yöntemi ile saç ekimi, saç ekimi alanında devrim niteliği taşımaktadır.

Araştırma ve geliştirme dönemi yıllarca süren DHI yöntemi, 2016 yılında tüm dünyaya tamamen yayılmış ve bilinir hale gelmiştir. DHI metodu, FUE yönteminin varyasyonu olan bir saç ekim yöntemidir. Saç folikülleri donör bölgeden mikro motor ya da manuel yöntem ile toplandıktan sonra DHI yöntemi ile ekim yapılacak alana transfer edilir.

DHI yöntemini diğer saç ekimi uygulamalarından ayıran en önemli özellik “Choi Implanter” yani “Choi kalemi” olarak bilinen özel medikal aletle yapılmasıdır. DHI yönteminin olmazsa olmazı Choi kalemi, uygulamanın “Choi yöntemi ile saç ekimi“olarak anılmasına neden olmuştur. Uygulamanın halk arasında bilinen diğer isimleri “Doğrudan Saç Ekimi” ve “Leon tekniği“dir.

Devamı için Tıklayınız.

Bazı Ekim Örnekleri


 

FUE tekniği ile saç ekimi


Aşama 1: Bir saat sürer. Saç ekim işlemi gerçekleştirilecek kişinin saçları 0.3 mm kısaltılarak lokal anestezi işlemi uygulanır. Kişinin ense bölgesindeki kıl yapısı incelenerek saç köklerinin alınacağı bölge belirlenir.

Aşama 2: Ortalama olarak 3 saat sürmektedir. Saç köklerinin alınacağı bölgeden 0.8 mm pançlarla (greft) saç kökleri alınır. Doğal bir ekim görüntüsü elde edebilmek adına, alınan 3’li saç kökleri ön sıra saç çizgisine ekilir. Yoğun ve sık bir ekim görüntüsü oluşturabilmek için 1 mm pançlarla 1’li ve 2’lü saç kökleri alınır. Ön saç çizgisine ekilen 3’li greftlerden sonra bu saç kökleri ekilir.

Aşama 3: Ortalama olarak 3 saat sürmektedir. Ekim işleminin gerçekleştirildiği bölge ile ilgili son detaylar konuşulur ve belirlenen alan uyuşturulur. Saç ekimi yapılan kişinin saç köklerinin çapları ve derinlikleri hesaplanır. Saç kökleri için özel hazırlanan lateral slit ile saç köklerinin yerleştirileceği yuvalar (kanallar) açılır. Kanal açma işlemi tamamlandıktan sonra saç ekimi işlemi başlar ve sona erer.

Bazı Ekim Örnekleri


 

Sakal ve Bıyık Ekimi


Sakal ve bıyıklarda, kılsız bölgelerde yeni kıl çıkarmanın bir tedavisi henüz yoktur. Bu nedenle en iyi yöntem nakil işlemidir. Bölgesel seyrelmeler, saçkıran ya da yara izleri olan bölgelere FUE Tekniği ile yapılan nakil sayesinde daha estetik bir görünüme kavuşmak mümkündür.

Uluslararası Saç Cerrahisi Derneği’nin (ISHRS) 2008 yılındaki yaptığı istatistiğe göre, özellikle saç nakli konusunda kamuoyunun bilgisinin artmasıyla Türkiye ve yakın coğrafyalarda sakal ve bıyık nakline olan talepte %110 oranında arttığı yükseliş gözlenmiştir. Kılsız bölgelerde yeni kıl çıkarmanın bir tedavisi henüz yoktur. Bu nedenle en iyi yöntem nakil işlemidir. Bölgesel seyrelmeler, saçkıran ya da yara izleri olan bölgelere FUE Tekniği ile yapılan nakil sayesinde daha estetik bir görünüme kavuşmak mümkündür.

Bazı Ekim Örnekleri